Davutoğlu: Borcunuz yoksa neden İsrail’e çimento ve demir gidiyor?

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın “Bizim İsrail’e borcumuz yok” sözlerine ithafen Türkiye ile İsrail arasındaki çeşitli ticari faaliyetleri gündeme getirdi. 

Pazar günü Gelecek Partisi’nin Konya Olağan Kongresi’nde konuşan Davutoğlu, şerh düşerek, “Sayın Cumhurbaşkanı’nın ‘bizim İsrail’e borcumuz yok. Dolayısıyla verecek bir hesabımız yok’ demesini doğru buluyor ve alkışlıyorum” dedi.

Eskiden AKP hükümetlerinde Başbakanlık ve Dışişleri Bakanlığı da yapan Davutoğlu, “Ama İsrail’e borcunuz yoksa Ceyhan’dan İsrail’e gönderilen petrol sevkiyatı niye devam ediyor? İsrail’e borcunuz yoksa Mersin’den Antalya’dan giden gemiler Hayfa Limanı’na niye gıda ve diğer ürünleri taşıyor. Çimento, demir niye gidiyor İsrail’e? maalesef o sözü alkışlarken şu soruyu da soruyorum” diye devam etti.

Davutoğlu, “İsrail uçaklarının kullandığı yakıt eğer bizden gidiyorsa, İsrail askerlerinin beslendiği gıda bizden gidiyorsa, İsrail yerleşimcilerinin yaptığı konutların çimentosu demiri bizden gidiyorsa yazıklar olsun size. Biz alkışlamayı da biliyoruz, hesap sormayı da biliriz” ifadelerini kullandı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçen cuma gittiği Berlin’de Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile yaptığı basın toplantısında, “İsrail’e borcumuz yok, borçlu olanlar rahat konuşamıyor” demişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x