İslam Memiş altın için net konuştu : “Altında bunu bilmeyen çok büyük zarar edecek”

Savaş, doğal afetler ve ekonomik krizlerin altın fiyatlarını yukarı çektiği tarih boyunca bilinen bir gerçek olarak kabul edilmekte.

İçerisinde yaşadığımız piyasalarda ise büyük çaplı bir savaşın ihtimalleri dahi emtia piyasalarında büyük dalgalanmalara yol açabiliyor.

7 Ekim sonrası İsrail ve Filistin arasında yaşananlar, altın ve petrol fiyatlarını doğrudan abluka altına aldığı gibi, bugün ABD’den gelen tarım dışı istihdam verilerinin beklentilerin altında gerçekleşmesi, ons altın fiyatlarında yeniden 2000 doların üzerine çıkılmasına neden oldu.

BUNU YAPMAYANLAR MUTLAKA KAYBEDECEK!

Kapalıçarşı piyasalarının nabzını tutan finans uzmanı İslam Memiş, gelecek haftalarda altın sahiplerini nelerin beklediğini açıklayarak, “Bunu yapmayanlar mutlaka kaybedecek” uyarısında bulundu.

Riskli yatırım araçlarının gösterdiği performansları ve fiyatlarda yaşanacak önemli hareketleri önceden belirten uzman isim, şu ifadelerle altın sahiplerine seslendi:

ALTIN FİZİKİ PİYASALARDA TARİHİN EN YÜKSEK SEVİYESİNE ÇIKTI

“Jeopolitik risk nedeniyle yaşanan yükseliş, Orta Doğu’daki gerginliğin tırmanmasıyla birlikte fiyatlarda da aşağı yönlü hareketleri baskılayan bir hale dönüşüyor. Altın için hep söylediğimiz noktadayız. Bugün 1830 lirayı aşan gram fiyatı rekor kırarken, yıl sonu için beklediğimiz 1880 lira hedefini de fiziki piyasalarda yakalamış durumdayız.

Gösterge kur ne olursa olsun, altın alıp-satmak isteyenler için gerçek fiyatlar şu anda 1900 liraya merdiven dayamış durumda. Peki altın bu seviyelerden alınır mı? Yükseliş daha devam edecek mi ya da nereye kadar yükselecek?

Bu soruların hepsine net cevap vermek gerekirse, şu an için alım yapmanızı önermiyorum. Kasım ayında beklemeye geçmek, yapabileceğiniz en mantıklı çözüm olacaktır.

BU FİYATLARDAN ALTIN ALMAK MANTIKLI MI?

Evet altın yükselecek, bu yükseliş uzun süreli olduğu gibi 2023 yılı bitmeden de 2000 üstünde kalıcı ataklar yaşanacağını düşünüyorum ancak bu fiyat hareketlerinin Aralık ayında gerçekleşmesi daha muhtemel gözüküyor.

Piyasalarda yaşanan belirsizlik nedeniyle Kasım ayı, tabiri caizse acemilerin tokatlanacağı ve elindekileri avucundakileri ucuz fiyattan kaybedeceği bir dönem olacaktır.

Burada defalarca uyarılarda bulunduk. Ons altın 1810 dolara kadar düştüğünde, böyle bir fırsatı bir daha yakalayamazsınız. Mutlaka girin dedik. Bizleri dinleyenler çok önemli bir getiriyi cebine koydu, dinlemeyenler ise şu an soruyorlar “Bu fiyatlardan alım yapılır mı?” diye. Buna cevabım hayır.

Altında gelecek haftalarda 1960 ve 1930 seviyelerine kadar düşüş mümkün. Ancak elimizdeki varlıkları korumak ve asla satış yapmamak belirleyici olacaktır.

AL-SAT YAPANLAR MAKAS NEDENİYLE ZARAR EDECEK

Altın tarafında al-sat yaparak bir getiri sağlama şansımız şu anki piyasalarda mümkün değil. Zaten makas aralıkları buna müsade etmiyor. İster kuyumcu ve Kapalıçarşı tarafında isterseniz de banka kanalıyla alım-satım arasındaki fiyat makası çok büyük.

Bu yüzden birikiminizi alıp, uzunca bir süre kenarda beklemeniz yapabileceğiniz en iyi şey olacaktır.

“BUNU YAPANLAR KÖŞEYİ DÖNECEK”

Elindekini çıkaranlar kaybedecek. Onlar maalesef balinaların kurduğu tuzağa, attıkları fileye yakalanan acemiler olacak.

Tecrübeli yatırımcılar içinse altın fiyatları 2023 bitmeden 2000 üzerinde kalıcı olur, 2024 yılında ise 2500 dolar seviyesini beklemeye devam edeceğiz. Bir yandan da dolar kurunun yükseleceğini bildiğimiz için, gram altın/TL tarafında çok daha büyük rekorlar ufukta gözüküyor.

O yüzden altın alıp unutanlar, uzunca bir süre bekleyenler tüm yatırım araçlarını geride bırakarak köşeyi dönecekler.

“PARASINI ALTINDA TUTANLARA TUZAK KURULACAK”

Şu anda tüm dünya altın fiyatlarının kısa süreli düşmesini bekliyor. Fiyatları aniden düşürüp, sizi paniğe sürükleyecekler ve elinizdeki avucunuzdaki altını çok ucuz fiyattan sattıracaklar. Siz bu altınları satacaksınız, büyük abiler gelip sizin altınlarınızı bedavaya toplayacak.

Bu tuzağa lütfen düşmeyin. Altında sert düşüşler görmeniz muhtemel. Ancak bu düşüşler saman alevi gibi hızla tersine dönecek. Altın tarafında yönümüz yukarı ve bu değişmeyecek. Her fiyat dengelemesinde panik satışı yaparsanız, kaybettiğiniz altını yerine koyma şansınız yok.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x