Microsoft, Windows DMA Uyumluluğu Değişikliklerinin Detaylarını Paylaştı

Microsoft, kasım ayında Avrupa Birliği’nin (AB) Dijital Pazar Yasası’na (DMA) uyum sağlamak için Windows’da büyük değişiklikler yapacağını duyurmuştu. Şimdiye kadar çok sayıda değişiklik yapıldı ve bunlar ilk olarak Insider KB5032288 sürümünde yayınlandı.

Bunlar arasında stok uygulamaların “sistem” uygulamaları olarak net bir şekilde ayrılması da vardı. Yeni sürüme Edge ve Bing web aramasını kaldırma özelliği de eklendi. Ayrıca oturum açma deneyimi de değiştirildi. Değişikliklerin tamamını duyuru makalesinde görüntüleyebilirsiniz.

Bahsi geçen DMA uyumluluğu için son tarih 6 Mart 2024 olarak belirlendi. Şirketin konuyla alakalı bir blog yazısı da bulunuyor:

“Microsoft, DMA’nın hükümlerine uymak için Windows’ta birtakım değişiklikler yapmıştır.

  • Edge tarayıcısı ve Bing web arama işlevi, kullanıcıların isterlerse kaldırılabilecek standart Windows mekanizmalarını kullanarak bu uygulamaları Windows’tan kaldırabilecekleri şekilde yeniden tasarlandı.
  • Microsoft, üçüncü taraf web arama uygulamalarının Windows görev çubuğundaki arama kutusu aracılığıyla web arama hizmetleri sunması ve Microsoft Bing ile aynı şekilde bir arama sonuçları sayfasını göstermesi için seçtikleri herhangi bir tarayıcıya güvenmesi için talimatlar sağladı. Benzer şekilde Windows, Microsoft Edge ile aynı şekilde Windows Widget’lar panelinde üçüncü taraf haber akışlarının nasıl oluşturulacağı konusunda geliştiricilere bilgi sağlar.
  • Microsoft ayrıca Windows’taki oturum açma deneyimini de değiştirdi. DMA’dan önce Windows, kullanıcılar Windows’ta ilk kez oturum açtıklarında Edge, Bing ve Microsoft “Başlat” hizmeti (örn. haberler, hava durumu vb.) dahil olmak üzere verileri birleştiren diğer Microsoft ürün ve hizmetlerinde otomatik olarak kullanıcıların oturumunu açıyordu. Windows artık bu hizmetlerde kullanıcıların oturumunu otomatik olarak açmayacak.”

Şirket, kullanıcıların değişiklikleri basitleştirilmiş bir şekilde anlamalarına yardımcı olmak için aşağıdaki gibi bir görsel de yayınladı:

Blog gönderisinde ayrıca Microsoft’un LinkedIn dahil olmak üzere yapması gereken diğer değişiklikler de ayrıntılarıyla anlatılıyor. Resmi gönderiyi Microsoft’un web sitesindeki sayfada bulabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x