Tiyatro öğrencilerine  ‘İnci Taneleri’ dersi

Instagram ‘Keşfet’te karşıma çıktı Müjdat Gezen’in, Müjdat Gezen Sanat Merkezi öğrencilerine ‘İnci Taneleri’ dizisi üzerinden Yılmaz Erdoğan dersi verdiği video… Dijital içerik üreticisi Müslüm Kızıl’ın paylaştığı videoda, Müjdat Gezen gibi bir tiyatro ustasının Kanal D’de yayınlanan ‘İnci Taneleri’ ve Yılmaz Erdoğan konusunda söyledikleri televizyon ve sanat dünyasından alışık olmadığımız şeylerdi.

33 yılda on binlerce gencin tiyatro eğitimi gördüğü Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nin kurucusu ve sahibi Müjdat Gezen, sınıftaki öğrencilere soruyor:

“İnci Taneleri’ni izleyen var mı?”

Öğrencilerden önce sanıyorum Müjdat Gezen’in misafir olarak girdiği dersin hocası yılların tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, seslendirme sanatçısı ve yönetmen Aliye Uzunatağan yanıt veriyor:

“Ben izliyorum.” Ardından Müjdat Gezen, “Ben de izliyorum” diyor ve devam ediyor:

“Senaryo nedir? Nasıl yazılmalıdır? Aktörlük nedir? Yapımcılık nedir? Bakın şu Yılmaz Erdoğan’a bir bakın… Mutlaka vakit ayırıp, izleyin. Nasıl bir eser ortaya koymuşu görün. Yılmaz Erdoğan’a telefonda bayıldım, ellerine, kollarına, kafana, yüreğine sağlık dedim. O da bana dedi ki, ‘Hocam konservatuvar imtihanlarına girdim vaktiyle, beni almadın’… İyi ki almamışız dedim. Seni mahvedecektik, bozacaktık. Sen kendi ekolünü yarattın. Çok üst düzey zekâya sahip, kaleme sahip, oyunculuk muktedirliği olan aktörlere fazla dokunmaya gelmez.

Onları eğip-bükmeye gelmez. Yılmaz Erdoğan böyle bir şey.”

Konservatuvar imtihanında başarılı bulunmayan Yılmaz Erdoğan’ın akademik bir eğitim almadan yeteneklerini geliştirerek, yıllar içinde ürettikleriyle bugün konservatuvar eğitimi veren bir sanat merkezinde örnek gösterilmesi ve tiyatronun iki akademisyenince takdir edilmesini çok önemsedim ve o yüzden de yazıp, paylaşmak istedim.

Murat Dalkılıç daha ne desin?

Hayli zamandır işiyle değil söyledikleriyle gündeme gelen Merve Boluğur, konuk olduğu bir programda, “Mutlu bir yuvam olsun, hep bir erkek çocuğum olsun istedim” dedi.

Boluğur, hangi evliliğini kastettiğini söylemedi, ama sosyal medyada birileri nedense ilk eşi Murat Dalkılıç’ın adını dillendirmeye başladı. Oysa Boluğur, Dalkılıç’tan sonra Mert Aydın’la da evlenip, boşandı. 2022’de başlayıp, biten bir evlilik varken, yedi yıl önce bitenin gündeme gelmesi normal değildi. O yüzden de Murat Dalkılıç, sosyal medyasından şu açıklamayı yaptı:

“Günlerdir DM kutuma gelen sevgi dolu mesajlarınız beni derinden etkiliyor. Ben de son zamanlarda sağlık sorunları yaşıyorum, o yüzden konuyla pek ilgilenemedim. Artık bir şeyler söylemek lazım. Gönderdiğiniz videoda hedef gösterilen kişi maalesef ben değilim. Eski karım ne benimle beraberken ne de evliyken çocuk sahibi olmak istemiyordu. Dolayısıyla benden bahsetmiyor. Muhtemelen benden sonraki bir şeyden bahsediyor. Bunları konuşmak için üstünden çok fazla zaman geçmedi mi? Hepiniz mutlu bir son bekliyorsunuz ama film biteli çok oldu.”

GÜNÜN SÖZÜ

“Güvenilir insan olmak, bir insanın erişebileceği en yüksek mertebedir.” (Doğan Cüceloğlu)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x